ورقهای هایگلاس را بهتر بشناسیم

 

پلاستیکها را رزینهای مصنوعی هم می نامند که به دو گروه رزینهای ترموست و رزینهای ترموپلاست تقسیم می شوند. رزینهای ترموست شامل رزینهای فنولیک و ملامین می باشند که با حرارت سفت شده و دوباره نرم نمی شوند. اما رزینهای ترموپلاست مثل: پلی ونیل کلراید یا PVC، پلی اتیلن یا PE، پلی استر یا PS و پلی پروپیلن یا PP …

می باشند که دوباره با گرما می توان آنها را نرم کرد. معمولا رزینهای ترموپلاست بصورت کامپوند و بهمراه افزودنیهایی چون آنتی اکسیدانها عرضه میشوند که PVC از جمله آنهاست. ساختار اصلی PVC‌ از مونومر VCM یا همان ونیل کلراید می باشد که بسیار در برابر اکسید شدن مقاوم و در طبیعت ماندگار است.  در واقع پلی ونیل کلراید به‌ وسیله پلیمریزاسیون مونومر ونیل کلراید شکل می‌گیرد. در اواخر ۱۹۶۰ تحقیقات بروی مونومر ونیل کلراید به وضوح نشان داد که این ماده اثرات سرطان زا یی بر سلامت انسان دارد. اگر چه بیشتر محصولات ونیلی تا زمانیکه بطور صحیح مصرف میشوند عموماً بی ضررند اما همیشه  نگرانیهای خاصی در ارتباط با مصرف محصولات PVC و مضرات آن برای محیط زیست طبیعی و سلامتی انسان وجود دارد. یکی از سموم موجود در این ترکیب شیمیایی بنام دی اکسین می باشد. سوزاندن  مواد PVC  موجب تولید و آزاد سازی مقدار زیادی دی اکسین و ترکیبات آلی کلرینه در طبیعت می شود که اثرات مخربی بر محیط زیست دارد. دی اکسین‌ها می‌توانند از طرق مختلف مثل خوردن مواد غذایی آلوده و حتی از طریق جفت و یا شیر مادر وارد بدن انسان شده و انواع مختلف سرطانها را موجب شوند.

آمریکا و اروپا سالهاست که محدودیتهای زیادی برای مصرف محصولات PVC  وضع کرده است در حالی که در کشور ما بدون توجه به همه این خطرات، به محصولات PVC  تنها از نگاه اقتصادی و تجاری نگریسته میشود که امیدواریم این وضعیت در آینده نزدیک با نظارت دقیق تر دولت و سازمانهای مربوطه و وجدان کاری بخش خصوصی بهبود یابد.

روکشهای هایگلاس سنا (PETG) :

  • ساختار: فیلم پایه از جنس PETG یا پلی اتیلن ترفتالات گلایکل
  • کاربرد: لامیناسیون تخت
  • ابعاد : ضخامت ۳۵/۰ میلی متر-  عرض ۱۲۵۰ میلی متر–  طول رول ۲۲۰ متر

1